دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۳۹۵
بیشتر ببینید

علت ایجاد دسته ای از ضایعات پوستی که به نام لکه های ماه گرفتگی در بین افراد معروفند، اختلالات ژنتیکی در شکل گیری عروق زیرپوستی است.
لکه پوستی
واژه ماه گرفتگی، قدمتی به طول تاریخ بشریت دارد. زمان هایی که بسیاری از بیماری ها و تغییرات بدنی و پوستی دلایلی ناشناخته داشت و با هاله ای از خرافات و تصورات پوشیده می شد، ایجاد لکه هایی به رنگ سرخ تیره یا شرابی را با تغییرات ماه مرتبط می دانستند.

لکه پوستی

  لکه های ماه گرفتگی

در واقع چنین تصور می شد که مادران چنین کودکانی هنگام بارداری خود، موقع پدیده «خسوف یا ماه گرفتگی» به ماه نگاه کرده اند، یا دست بر شکم خود گذاشته اند که نقطه ای از بدن جنین دچار «ماه گرفتگی» شده است.

گاهی هم این تغییر پوستی را به دلیل نفرین یا لعنت ساحران و گاه نیز ناشی از جای منقار لک لک هایی تصور می کردند که کودک را از پس گردن گرفته و از بهشت به زمین و نزد والدینش آورده بودند.

در واقع تمامی این تصورات باطل و بدون منطق بوده و این تظاهرات پوستی ناشی از «اختلالات مویرگ های خونی» هستند و بس.

دکتر داریوش دائر، متخصص پوست و مو شما را با توضیحات کاملی راهنمایی کرده است. خواندن این مطلب را از دست ندهید.

علت بروز این لکه های پوستی چیست؟
علت ایجاد این ضایعات پوستی، اختلالات ژنتیکی در شکل گیری عروق زیرپوستی است. والدین این کودکان معمولا علائمی از اختلالات پوستی ندارند و الزامی ندارد که مثلا پدر یا مادری این مشکل را داشته باشد تا فرزندی مبتلا از آنها متولد شود.
از نظر ظاهری این اختلالات عروقی عموما صورت بیمار را درگیر می کند، گرچه احتمال درگیری هر نقطه ای از بدن نیز وجود دارد. میزان بروز بیماری بین یک تا دو درصد است.
نور خورشید تاثیر مستقیمی در پررنگ یا کم رنگ شدن این ضایعات پوستی ندارد
در ناحیه صورت، انتشار ضایعات در مسیر عصب سه قلو است که وظیفه عصب رسانی به صورت را دارد و بالا و دور چشم، بالای گونه و لب و فک پایینی را درگیر می کند.

همچنین گستردگی ضایعات می تواند تا مخاط لب ها و لثه ها نیز برسد. ضایعات ابتدا به رنگ صورتی کم رنگ است، ولی به تدریج و با گذشت زمان، رنگ آنها پررنگ تر شده و ممکن است این رنگ ثابت بماند، یا در ناحیه تنه یا دست ها کم رنگ تر شود.

در ناحیه صورت، لکه ها به تدریج ضخیم تر می شوند و برجستگی های بادکنکی شکل عروقی و دیگر اختلالات عروقی نیز ظاهر می شوند و کم کم منطقه درگیر بزرگ تر و زمخت می شود.

استخوان های منطقه درگیر، بزرگ تر از سمت مقابل شده و دندان درآوردن نیز زودتر رخ می دهد و اگر گستردگی ضایعات به اندام های بیمار (دست ها یا پاها) رسیده باشد، این اعضا ممکن است بزرگ و ضخیم و بدشکل نیز شوند.

لکه های سالمونی و موقت
اختلالات مویرگی دو دسته عمده دارند؛ لکه های سالمونی (به علت شباهت رنگ این ضایعات به رنگ گوشت ماهی سالمون چنین اسمی دارد) و لکه های شرابی رنگ.

لکه های سالمونی اختلالات عروقی بسیار شایعی بوده و معمولا همه نژادها را درگیر می کنند. ظاهر آنها به شکل لکه هایی نامتقارن و صورتی تا سرخ رنگ است که گاهی ممکن است رگه هایی از عروق بزرگ پوستی (تلانژکتازی) بین این لکه ها دویده باشد.

این لکه ها معمولا از پشت گردن شروع شده و تا ناحیه پشت جمجمه یا حتی تا جلوی سر و منطقه پیشانی می رسد و تا بالای پلک ها یا پل بینی را درگیر می کنند.

این لکه ها از بدو تولد وجود داشته و در بیشتر موارد تا حدود یک سالگی محو و ناپدید می شوند، ولی گاهی تا سن بلوغ هم باقی می مانند.

در برخی از این موارد، این تغییرات پوستی در ناحیه پایین کمر و بالای لگن ایجاد می شوند که در این شرایط حتما باید کودک توسط متخصصان مجرب از نظر سیستم عصبی و وجود یا عدم وجود اختلالی در مهره های کمری و لگنی بررسی شود و از سلامت این اعضا نیز اطمینان حاصل کرد.

لکه های شرابی رنگ و دائم
لکه های شرابی رنگ، در واقع لکه هایی متشکل از مویرگ های متسع شده هستند که از زمان تولد وجود داشته و در طول زندگی فرد نیز باقی می مانند و از بین نمی روند.

این لکه ها ممکن است کم و محدود به نواحی خاصی باشند یا بزرگ و گسترده باشند حتی یک اندام (مثلا یک دست یا یک پا) را به طور کامل مبتلا کنند.

بیشتر یک بیماری زمینه ای نیز همراه مشکلات ظاهری پوست وجود دارد و به همین دلیل این نوع «ماه گرفتگی» ها مهم تر بوده و باید احتیاط و درمان های اختصاصی برای آنها در نظر گرفته شود.

ماه گرفتگی چطور تشخیص داده می شود؟
باید این نکته را ذکر کرد که برخی حالات لکه های شرابی رنگ صورت همراه درگیری یک طرفه عروق صورت و بافت مغز و چشم است که با حملات تشنجی و بروز آب سیاه در چشم همراه می شود و از آن باعنوان «سندرم استورج وبر» یاد می شود که اهمیت تشخیصی و درمانی بسیاری دارد.

باید تا قبل از بروز ضایعات مغزی و چشمی، در اسرع وقت به آن رسیدگی شده و درمان آغاز شود.

برای تشخیص این ضایعات، دیدن شکل ظاهری ضایعات معمولا کافی است و به ندرت در برخی موارد برای تشخیص «ماه گرفتگی» از دیگر ضایعات عروقی، انجام «آنژیوگرافی داپلر» ضرورت پیدا می کند.

چگونه درمان می شود؟
درمان و رویکرد درمانی این ضایعات پوستی اهمیت بسیاری دارد.

این ضایعات پوستی در صورتی که از گروه لکه های سالمونی باشند به خودی خود و اغلب طی زمانی کمتر از یک سال بعد از تولد کودک از بین می روند، ولی در مواردی وجود لکه های شرابی رنگ و به خصوص مواردی که شامل بالا و پایین چشم و حملات تشنجی در نوزاد وجود دارد، باید هرچه سریع تر و بدون از دست دادن زمان شروع به درمان کودک کرد تا قبل از تاثیر اختلال مویرگی بر رشد ناحیه گرفتار صورت یا بدن یا مغز، مشکل برطرف شود.
باید تاکید کرد که کرم ها و داروهای موضعی یا بی رنگ کننده در درمان این ضایعات پوستی نقشی ندارند و نمی توان به نقش درمانی آنها اعتماد کرد
درمان انتخابی و ترجیحی این ضایعات، لیزری اختصاصی به نام لیزر پی دی ال است که با ساطع کردن نوری اختصاصی در دامنه ۵۷۵ تا ۵۸۵ نانومتر، بر رنگدانه های موجود در این عروق (هموگلوبین) باعث تخریب آن می شود. میزان موفقیت درمان با این لیزر، از ۵۰ تا ۹۰ درصد گزارش شده است.

البته خود درمان لیزری نیز عوارضی همچون کبود شدن یا خونریزی کردن یا تغییر رنگ منطقه تحت درمان را در پی دارد که به مرور زمان این عوارض از بین می روند.

لیزرهای دیگری به نام های کی تی پی و ان دی یاگ هم در درمان این مشکلات عروقی کاربرد دارند که بیشتر زمانی به کار می روند که بیمار به درمان با لیزر قبلی جواب نداده باشد.

در موارد وجود سندرم استورج وبر، باید به کنترل تشنج ها با داروهای ضدتشنج و همچنین مراقبت دائمی از چشم ها از نظر ایجاد آب سیاه اهتمام داشت.

نور خورشید، ماه گرفتگی را بیشتر می کند؟
نور خورشید تاثیر مستقیمی در پررنگ یا کم رنگ شدن این ضایعات پوستی ندارد. پررنگ تر شدن ضایعات ناشی از متسع شدن بیشتر عروق با افزایش سن است، ولی محافظت از این نواحی در برابر نور آفتاب، جزء توصیه های ضروری و همیشگی برای این افراد است.

تاثیر داروهای موضعی بر ماه گرفتگی
باید تاکید کرد که کرم ها و داروهای موضعی یا بی رنگ کننده در درمان این ضایعات پوستی نقشی ندارند و نمی توان به نقش درمانی آنها اعتماد کرد.

چه بسا اتلاف زمانی که برای درمان ضایعات با کرم ها و محصولات موضعی صورت می پذیرد، فرصت انجام درمان صحیح و منطقی بیماری را از پزشک و بیمار بگیرد.

درمان های جراحی نیز نقشی در کنترل و درمان این ضایعات پوستی ندارند.

داروهای خوراکی فایده ای دارند؟
در مورد اثر داروهای خوراکی در ایجاد یا گسترش ضایعات ماه گرفتگی باید گفت، این ضایعات ارتباطی با داروها ندارند و همان گونه که گفته شد، بر اثر عوامل ژنتیکی به وجود می آیند.

البته در برخی موارد محدود، پزشک معالج بنا به صلاحدید خود ممکن است از داروهای کورتیکواستروئیدی خوراکی (کورتون) در درمان کوتاه مدت ضایعات پوستی بهره بگیرد که بیشتر این حالات مربوط به گرفتاری دورچشم و خطر درگیری چشم و ملتحمه است و پس از کنترل گسترش، نسبت به قطع دارو اقدام می شود.
بخش سلامت تبیاناین مطلب مفید بود ؟
1 از 52 از 53 از 54 از 55 از 5
loadingLoading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
در صورت تمایل به این موضوع نظر دهید

 • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
 • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
 • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)

در این رابطه بیشتر بخوانید
مطالب قبلی این بخش
 • درمان یبوست راهکارهای مفید برای درمان یبوست

  یکی از دلایل اصلی ابتلا به یبوست، کم‌تحرکی و ورزش نکردن است روش های پیشگیری و درمان یبوست    راهکارهای درمانی برای یبوست یبوست چیست؟ در حالت عادی، زمانی که غذایی به دهان برده می‌شود …

  • بیماری هایی که باعث احساس خستگی می شوند بیماری هایی که باعث احساس خستگی می شوند

     ١٠ دلیل پزشکی برای احساس خستگی   بیماریهای جدی ، خصوصا آن دسته از بیماریها که با درد همراه است، باعث خستگی بیمار می شود. برخی از بیماریهای ضعیفتر هم می توانند باعث خستگی …

   • بیماری های ویروسی عوامل مؤثر در بروز بیماری های ویروسی پاییز

      چند راه از پا درآوردن ویروس‌های فصل پاییز فصل پاییز که آغاز می شود، ویروس های جدید فرصت پیدا می کنند تا میهمان بدن افرادی شوند که سیستم ایمنی شان ضعیف تر است و …

    • علل ورم,ورم,تورم ,دلایل ورم,خیز,ورم نشانه چیست, ورم بدن,تشخیص علت ورم,خطر ورم علل تورم و انوع ورم

       ورم بدن نشانه چیست؟   همه ما تجربه ورم یا ادم در حداقل یک یا چند منطقه از بدن‌مان را داریم و می‌دانیم اگر خوش‌شانس باشیم این ورم بعد از مدتی خود به خود …

     • درمان گلودرد با طب سنتی - درمان گلو درد با دورهای گیاهی بهترین روشهای درمان گلو درد در منزل

       بهترین روشهای طبیعی برای درمان گلو درد در منزل   لیموترش خواص اعجاب‌انگیزی دارد که درمان گلو درد یکی از آن‌هاست   اگر سرما خورده‌اید و گلویتان درد می‌کند و وقت دکتر رفتن ندارید یا …

      • علایم سرطان گلو ,نشانه های سرطان گلو مهمترین علایم سرطان گلو / نشانه های سرطان گلو

       علامت سرطان گلو که ممکن است آنها را نادیده بگیرید سرطان گلو اغلب علائمی نداشته وتا زمانی که بیماری وارد مراحل بعدی شود نشانه ای  ایجاد نمی کند. اما گاهی اوقات می توانید از نشانه هایی …

       • .jpg آنچه باید در مورد انواع سرطان بدانید!

        دانستی هایی درباره انواع سرطان  انواع سرطان کدامند؟ سرطان چیست؟ چه عواملی در ایجاد سرطان موثرند؟ احتمال بروز سرطان در چه سنینی وجود دارد؟ نشانه ها و علایم انواع سرطان چیست ؟ چگونه انواع سرطان را …

        • پروستاتیت پروستاتیت و درمان آن

         پروستاتیت (التهاب پروستات) چیست و درمان آن چگونه است؟   پروستاتیت چیست؟ پروستاتیت یا التهاب پروستات (غده ای کوچک زیر مثانه که اجزای مایع منی را تولید می کند) می باشد. این التهاب می تواند …

         • کیست های تخمدانی انواع کیست های تخمدانی

          توده های تخمدانی   وقتی بیماری با مشکل رحم به مطب متخصص زنان مراجعه می کند، پزشک برای اطمینان بیشتر سونوگرافی درخواست می کند. این ابزار تشخیصی گاه یافته هایی را به طور تصادفی می …

          • واریس , علل , پیشگیری , درمان واریس واریس : علل ، پیشگیری و درمان واریس

           واریس : علل ، پیشگیری و درمان واریس واریس یکی از متداول‌ترین مشکلات بین خانم‌هاست ولی خوشبختانه با داشتن اطلاعات درست می‌توانید یاد بگیرید که چطور از آن پیشگیری کرده، با آن زندگی کرده و …

           • سرطان کاهش خطر ابتلا به سرطان

              همین امروز خطر ابتلا به سرطان را کم کنید.   متاسفانه برای بسیاری از سرطان ها درمان قطعی ای وجود ندارد اما تحقیقات نشان داده است که به راحتی می توان خطر ابتلا به …

            • درمان اسهال با مواد طبیعی درمان اسهال به روش های خانگی

             در مان اسهال با داروهای طبیعی و خانگی درمان اسهال بدون داروهای شیمیایی , درمان اسهال با مواد طبیعی , خوارکی هایی برای جلوگیری از اسهال  ,درمان های خانگی اسهال, اسهال چیست , علایم اسهال …

             • hhh116 در مورد گرمازدگی بیشتر بدانید

              در مورد گرمازدگی بیشتر بدانید گرمازدگی یک بیماری است که به گرما مربوط می شود و زمانی رخ می دهد که شما برای چندین روز در معرض حرارت بالا قرار داشته باشید و بدن شما …

              • پیشگیری، علل و درمان تصلب شرایین, گرفتگی عروق,حمله قلبی, سکته مغزی, میوکارد تصلب شرایین : علل، درمان و پیشگیری

               تصلب شرایین چیست ؟   تصلب شرایین یا همان گرفتگی عروق، بدین معناست که بافت رگها سخت و باریک می شود، که دلایل زیادی دارد. این فرآیند پیشرفته به صورت خاموش و آرام آرام رگها را مسدود …

بالا