یکشنبه , ۲۱ آذر , ۱۳۹۵

nutrition-pregnancy , تغذیه در دوران بارداری , رژیم غذایی در حاملگی
رژیم غذایی در دوران بارداری

سوال‌هایی درباره رژیم بارداری که شاید هیچ وقت نپرسید

حتی اگر تا به حال نسبت به رژیم غذایی تان بی‌تفاوت بوده‌اید، وقتی خبر بارداری تان را می‌شنوید تازه حساسیت‌تان عود می‌کند و با خودتان مدام فکر می‌کنید چه خوراکی‌هایی را باید بخورید و از کدام خوراکی‌ها باید دوری کنید. تا می‌خواهید چیزی را در دهان‌تان بگذارید از دور و بری‌ها سوال می‌کنید که این برای وضعیت شما و فرزندتان مناسب است یا نه؟

شاید این‌طور به نظر برسد که هر چیزی که می‌خورید می‌تواند برای فرزندتان مضر باشد اما این درست نیست. اینکه در حال حاضر شرایط‌تان به گونه‌ای است که نسبت به آنچه می‌خورید حساس شده‌اید، خیلی هم خوب است. حالا که این‌قدر حواس‌تان جمع است ما به شما می‌گوییم چه چیزهایی را می‌توانید بخورید و دور چه چیزهایی را بهتر است خط بکشید.

قبل از بارداری رژیم می‌گرفتم، آیا می‌توانم در طول بارداری هم رژیمم را ادامه دهم؟

نه! الان وقت رژیم گرفتن نیست. اگر گرسنگی بکشید، فرزندتان هم گرسنه خواهد ماند. به این ترتیب شما مواد مغذی لازم را به جنین‌تان نمی‌رسانید. نگران اضافه وزن نباشید این کاملا طبیعی است اما فکر نکنید هرچیزی که دل‌تان بخواهد می‌توانید بخورید. شما باید به‌طور معمول ۹ تا ۱۲ کیلوگرم در طول دوران بارداری وزن اضافه کنید.

 

آیا خوردن غذاهای تند و ادویه‌هایی مانند فلفل بچه را اذیت می‌کند؟

نه! فلفل و غذاهای تند هیچ تاثیر بدی روی جنین شما ندارد. شما همچنان می‌توانید از فلفل‌های تند استفاده کنید چون هیچ خطری برای بارداری شما محسوب نمی‌شود. هرچند این ادویه‌ها و البته غذاهای تند نمی‌تواند جنین شما را ناراحت کند اما روی هضم و البته ضربان قلب شما تاثیر بد می‌گذارد بنابراین در خوردن آن احتیاط کنید.

شنیده‌ام که در دوره بارداری نباید موس شکلات بخورم. چرا؟

نه، نمی‌توانید!موس شکلات تخم مرغ خام دارد. تخم‌مرغ معمولا حاوی باکتری سالمونلاست که می‌تواند در تازه متولدها مننژیت ایجاد کند. شما می‌توانید از تخم‌مرغ پخته استفاده کنید.

حوصله ندارم برای هر وعده غذای تازه بپزم. فکر می‌کنید بتوانم غذای مانده بخورم؟

بله. اگر دقت داشته باشید می‌توانید غذایی که از وعده‌های قبلی مانده استفاده کنید. قانون این است که غذای گرم را باید حتما گرم کنید و غذای سرد را هم سرد میل کنید. غذایی که می‌ماند باید فوری در یخچال قرار داده شود و برای دوباره استفاده کردن گرم شود. غذایی که بیش از دو ساعت بیرون از یخچال قرار داشته باشد دیگر قابل استفاده نیست.

خیلی از اطرافیانم می‌گویند نباید در دوران بارداری عسل بخورم. آیا این درست است؟

نه. هرچند خوردن عسل برای نوزادان تا یک سالگی ممنوع است و به نوعی خطرناک محسوب می‌شود اما این ماده غذایی برای مادر باردار مفید است ولی باید نسبت به پاستوریزه بودن آن مطمئن باشید.

فکر می‌کنید بتوانم کره بادام‌زمینی بخورم؟

اگر می‌ترسید که با خوردن کره بادام‌زمینی کودک‌تان دچار حساسیت شود، بی‌خود نگرانید چون تا زمانی که شما یا همسرتان مشکل حساسیت آسم، حساسیت غذایی یا اگزما نداشته باشید می‌توانید از این ماده غذایی استفاده کنید. هرچند هیچ مدرکی مبنی بر اینکه خوردن کره بادام زمینی باعث آلرژی نوزاد شود وجود ندارد اما بهتر است کمتر این ماده را مصرف کنید.

معمولا در دوران بارداری خوردن گوشت توصیه می‌شود. آیا می‌توانم در طول بارداری استیک نیمه پخته شده بخورم؟

نه، بهتر است خطر نکنید. گوشت‌های نپخته و خام می‌توانند حامل انگل توکسوپلاسموز باشند که می‌توانند از جفت عبور کنند و جنین را تحت تاثیر قرار دهند. نگران نباشید، می‌توانید همچنان استیک بخورید ولی بهتر است از پخته بودن آن مطمئن شوید.

قهوه صبحانه‌ام را باید حذف کنم؟

نه، اگر در حد تعادل مصرف شود می‌توانید استفاده کنید. کافئین یک محرک است که می‌تواند از جفت عبور کند و ضربان قلب و تنفس جنین را تحت تاثیر قرار دهد. توصیه کلی این است که بیشتر از دو فنجان در روز قهوه مصرف نکنید اما حواس‌تان باشد کافئین در دیگر محصولات غذایی مانند چای یخ و نوشیدنی‌های دیگر هم وجود دارد.

وقتی حوصله پخته و پز ندارم، می‌توانم سوسیس و کالباس بخورم؟

نه، به هیچ عنوان. سوسیس و کالباس آلوده به باکتری لیستریاست که می‌تواند باعث سقط جنین شود. لیستریا می‌تواند از جفت عبور کند و باعث ایجاد عفونت در جنین شده و به آلوده شدن خون بینجامد بنابراین بهتر است از خوردن آن صرف‌نظر کنید یا همه انواع سوسیس و کالباس را گرم کرده و بخورید.

آیا خوردن غذاهای دریایی محدودیتی دارد؟

بله. ماهی یک منبع غنی از پروتئین، امگا ۳ و اسیدهای چرب است که باعث رشد مغز جنین شما می‌شود، اما برخی از انواع ماهی‌ها حاوی جیوه بیشتری نسبت به بقیه هستند و جیوه زیاد می‌تواند مانع از رشد کامل سیستم عصبی جنین شود. از خوردن اره ماهی و تن ماهی اجتناب کنید. حواس‌تان باشد غذاهای دریایی را خوب بپزید و بعد بخورید.

خوردن پنیر مشکلی برای بارداری من ایجاد نمی‌کند؟

نه همه انواع آن. قبل از آنکه پنیر را گاز بزنید خوب فکر کنید. انواع پنیر اغلب از شیر‌هایی که پاستوریزه نشده‌اند تهیه می‌شوند که می‌توانند حاوی لیستریا باشند. برای اطمینان برچسب آن را بخوانید. برخی انواع آن مانند مازارلا می‌توانند بی‌خطر باشند اما به‌طور مثال هیچ وقت سراغ پنیر فتا نروید.

nutrition-pregnancy , تغذیه در دوران بارداری , رژیم غذایی در حاملگی

خوردن پنیر مشکلی برای بارداری من ایجاد نمی‌کند؟

نه همه انواع آن. قبل از آنکه پنیر را گاز بزنید خوب فکر کنید. انواع پنیر اغلب از شیر‌هایی که پاستوریزه نشده‌اند تهیه می‌شوند که می‌توانند حاوی لیستریا باشند. برای اطمینان برچسب آن را بخوانید. برخی انواع آن مانند مازارلا می‌توانند بی‌خطر باشند اما به‌طور مثال هیچ وقت سراغ پنیر فتا نروید.

مادرم معتقد است زن باردار باید خودش را ببندد به جگر. آیا خوردن جگر می‌تواند خطرناک باشد؟

بله. خیلی‌ها فکر می‌کنند خوردن جگر از ضروریات تغذیه دوران بارداری است اما جگر ویتامین A زیادی دارد که اگر زیاد دریافت شود و از بدن خوب دفع نشود می‌تواند برای جنین خطرناک باشد.

من ویار شکلات دارم. خوردن شکلات در دوران بارداری چقدر می‌تواند خطرناک باشد؟

خوردن شکلات مشکلی ایجاد نمی‌کند به شرط آنکه مقدار آن زیاد نباشد چون شکلات هم حاوی کافئین است و برای کمر شما خوب نیست. بهتر است بروید سراغ شکلات‌های تلخ که بیشتر شکلات دارند که نوعی آنتی‌اکسیدان طبیعی است.

من خیلی سیب دوست ندارم اما همه می‌گویند خوردن سیب می‌تواند در سلامت فرزندم موثر باشد. این موضوع درست است؟

بله. خوردن روزانه یک عدد‌سیب در زنان باردار باعث می‌شود نوزاد کمتر دچار حساسیت و آسم شود. این به خاطر وجود فلاونوئید در سیب است که می‌تواند خطر آسم و خس‌خس سینه را از کودک دور کند.

سؤال‌های خاص

فکر می‌کنید بتوانم هرقدر دلم خواست آجیل بخورم؟

خوردن آجیل می‌تواند در رشد مغزی جنین بسیار موثر باشد. ضمن آنکه تحقیقات جدید نشان داده است که مصرف آجیل در دوران بارداری می‌تواند از ابتلای کودک به آلرژی جلوگیری کند. اما شاید بد نباشد مقدار خوردن آن را با پزشک‌تان چک کنید چون مصرف برخی انواع آجیل می‌تواند در مقدار زیاد مضر باشد.

من عاشق سوشی هستم. آیا واقعا نمی‌توانم در طول بارداری سوشی مصرف کنم؟

درست است که با خودتان می‌گویید کاش بتوانید اما واقعا نمی‌توانید. ماهی خام می‌تواند حاوی انگل و باکتری‌هایی باشد که جنین شما را به خطر بیندازد بنابراین سوشی در دوره بارداری ممنوع است. خیلی هم ناامید نشوید چون برخی از انواع سوشی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید؛ البته اگر ویار سوشی کرده باشید. بهتر است برای خوردن سوشی سراغ ماهی سالمون بروید.

آیا خوردن کیک و شیرینی می‌تواند مرا دچار دیابت دوران بارداری کند؟

بله می‌تواند. خوردن بیش از اندازه شیرینی و قرار دادن شکر اضافی در رژیم غذایی‌ می‌تواند خطرناک باشد زیرا خانم‌های باردار در این دوران هورمون‌هایی ترشح می‌کنند که می‌تواند آنها را در معرض ابتلا به دیابت قرار دهد بنابراین توصیه این است که خوردن شیرینی‌ها و کیک‌ها و البته مواد غذایی که شیرینی زیادی دارند را محدود کنید.

 

مجله سیب سبز – نسرین خسروشاهیاین مطلب مفید بود ؟
1 از 52 از 53 از 54 از 55 از 5
loadingLoading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
در صورت تمایل به این موضوع نظر دهید

 • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
 • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
 • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)

در این رابطه بیشتر بخوانید
 • اشتباهات تغذیه ای زنان باردار - تغذیه دوران بارداری اشتباهات تغذیه ای زنان باردار

  زنان باردار از چه خوراکی‌هایی باید پرهیز کنند ممکن است تحمل خوردن هر غذایی را نداشته باشید و شاید خیلی از خوراکی‌هایی که پیش از این با دیدن‌شان چشم‌های‌تان برق می‌زده- با شکل گرفتن یک …

 • جلوگیری از کم‌خونی در دوران بارداری جلوگیری از کم‌خونی در دوران بارداری

     جلوگیری از کم‌خونی در دوران بارداری   کم خونی یک مشکل عمومی در زنان باردار است که اگر مهار نشود می تواند به زایمان پیش از موعد و تولد نوزادانی با وزن کم منجر …

 • درد پا در بارداری, ورم پا در بارداری, بی قراری پا در بارداری,سندروم بی قراری پا, سوزن سوزن شدن پا, لرزش پا,تکان خوردن غیرارادی پا,بی حسی پا, دردپا, سوزش پا,بارداری, دوران بارداری, مراقبت های دوران بارداری, تغذیه دوران بارداری, کمر درد در بارداری, گرفتگی پا در بادرای, ورم بارداری, تسکین درد بارداری, خوابیدن در بارداری راه های تسکین درد پا در دوران بارداری

    درمان های طبیعی برای درمان بی قراری و درد پا در دوران بارداری   در دوران بارداری، زنان دچار دردهای متعددی می شوند از کمردرد گرفته تا گرفتگی پا. ورم پا نیز در این …

 • هفته آخر بارداری توصیه‌هایی برای هفته آخر بارداری

  یک هفته مانده به آمدن نی‌نی چکار کنم؟ در هفته آخر بارداری چه کارهایی را باید انجام دهید و چه چیزهایی را باید در ساک‌تان بگذارید؟ می‌دانیم که کمردرد آزارتان می‌دهد و حسابی سنگین شده‌اید …

 • images استراحت مطلق در زمان بارداری

    استراحت مطلق در زمان بارداری یعنی چی؟ استراحت مطلق بدان معناست که پزشک توصیه می کند که اکثر اوقات یا تمام اوقات روز را باید در بستر بماند. استراحت مطلق ممکن است از چند …

 • بارداری تغییرات ظاهری دوران بارداری

  احساس زیبای مادر شدن، پذیرفتن بارداری و بچه دار شدن اگرچه زیباترین دوران زندگی یک زن به حساب می آید اما این دوران خالی از دغدغه ها و نگرانی ها نیست، اضطراب از آینده کودک، …

 • بهترین زمان برای بارداری بهترین زمان برای بارداری

    فواید بارداری در دهه سوم زندگی بهترین زمان برای بارداری   بهترین زمان برای بارداری شدن بین بیست تا سی سالگی است. در این زمان بدن بیشتر از هر زمان دیگری انرژی و آمادگی …

 • خانه تکانی در دوران بارداری خانه تکانی در دوران بارداری

    خانه تکانی و بارداری جور درمی‌آیند؟   به ماه آخر سال که می‌رسیم، هم از حال و هوای شهر و مراکز خرید و هم از تلاش افراد به خصوص خانم‌ها برای خانه تکانی حس …

 • درمان تنگی نفس در بارداری, پیشگیری از تنگی نفس در بارداری , علت تنگی نفس در بارداری , رفع تنگی نفس در دوران بارداری علت تنگی نفس در بارداری | رفع تنگی نفس در دوران بارداری

  مشکل تنگی نفس در بارداری درمان تنگی نفس در بارداری , پیشگیری از تنگی نفس در بارداری , علت تنگی نفس در بارداری , رفع تنگی نفس در دوران بارداری یکی از دلایل تنگی نفس در …

 • ممصرف دارو های بدون نسخه در دوران بارداری مصرف دارو های بدون نسخه در دوران بارداری

    نکاتی مهم در خصوص مصرف دارو ها در دوران بارداری   بیشترین علت های مصرف دارو های بدون نسخه در دوران بارداری، سردرد، مشکل های گوارشی، سرماخوردگی، سرفه و آلرژی است و داروهایی که …

مطالب قبلی این بخش
 • القای زایمان طبیعی القای زایمان طبیعی با این مواد غذایی

  القای زایمان طبیعی با این غذاها زایمان طبیعی , زایمان بدون درد , غذاهایی که باعث زایمان می شود , زایمان , زایمان کردن , زایمان زنان , القای زایمان , القای زایمان طبیعی , القای …

  • کاهش آکنه دوران بارداری روش های کاهش آکنه دوران بارداری

     چگونه می توان آکنه دوران بارداری را کاهش داد؟   آکنه در دوران بارداری دوران بارداری یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین دوران‌های زندگی هر زن است که صد البته با تغییرات گوناگونی در جسم …

   • 122-300x300 مراقبت از موها در دوران بارداری

    مراقبت از موها در دوران بارداری چگونه در دوران بارداری موهایی زیبا و سالم داشته باشیم وقتی متوجه باردار بودن خود می‌شوید علاوه بر هیجانی که برای تولد کودک خود دارید، چیزهای دیگری نیز هستند …

    • ممصرف دارو های بدون نسخه در دوران بارداری مصرف دارو های بدون نسخه در دوران بارداری

       نکاتی مهم در خصوص مصرف دارو ها در دوران بارداری   بیشترین علت های مصرف دارو های بدون نسخه در دوران بارداری، سردرد، مشکل های گوارشی، سرماخوردگی، سرفه و آلرژی است و داروهایی که …

     • baby-bag ساک بیمارستان نوزاد لیست محتویات ساک نوزاد برای بیمارستان

      آماده کردن ساک نوزاد برای بیمارستان   وقتی به امید خدا تصمیم گرفتید ساک لوازم بیمارستان رو آماده کنید، ابتدا یه قرآن کوچیک در جای مناسبی از ساکتون قرار بدین بعد مهمترین چیزی که مورد …

      • علل سردرد پس از زایمان علل سردرد پس از زایمان

       دلایل ایجاد سردرد پس از زایمان چیست ؟ چه عواملی در ایجاد سردرد پس از زایمان تاثیرگذارند و مهمترین عوامل بروز این نوع سردردها کدامند؟   بیهوشی نخاعی، کم‌خونی، افت قند خون و عدم مصرف …

       • درمان رفلکس اسید معده در دوران بارداری روش های درمان رفلکس معده در بارداری

          معرفی چند روش درمان رفلکس معده زنان باردار   رفلکس اسید(سوزش سر دل) میان زنان باردار رایج است. اگر چه معمولا بی‌خطر، اما بسیار آزاد دهنده است. این سوزش که از پایین سینه تا …

        • تمرین ورزشی پس از زایمان - حرکات ورزشی - تمرینات ساده تمرینات ورزشی مفید برای پس از زایمان

           تمرین ها و حرکات ورزشی پس  از زایمان   زمان شروع بسیاری از متخصصین زنان و ماماها پیشنهاد می‌کنند که تا معاینه‌ی ششمین هفته پس از زایمان، تمرین ها را شروع نکنید اگرچه کالج …

         • .jpg ناباروری : علل و روش های درمان

          علت و درمان ناباروری چیست؟ ناباروری را این طور تعریف کرده اند: ناتوانی یک زوج در باردار شدن پس از یک سال رابطه زناشویی بدون استفاده از روش های جلوگیری از بارداری. اخیرا گام های …

          • ترک های پوستی در بارداری علل بروز ترک های پوستی بارداری

             علت بوجود آمدن ترک های پوستی در بارداری یکی از نگرانیهای خانمها در دوران بارداری می تواند بوجود آمدن ترک های پوستی باشد. درباره این مسئله بسیار صحبت شده است. بعضیها بویژه کسانی که …

           • سونوگرافی در 3 ماه اول بارداری, سونوگرافی سه ماهه سوم بارداری, سونوگرافی جنین, سونوگرافی در بارداری, فواید سونوگرافی در باردرای دلایل انجام سونوگرافی در ۳ ماه اول و سوم بارداری

            دلایل انجام سونوگرافی در ۳ ماه اول و سوم بارداری   متخصصین معمولا سونوگرافی را در هفته های بین ۶ تا ۹ از بارداری پیشنهاد می کنند تا از طریق آن تاریخ بارداری را مشخص …

            • Pregnant1 خوراکی هایی برای افزایش شانس بارداری

               ۵ ماده غذایی که باروری زنان را افزایش می‌دهد زمانی که شما تمایل به باردار شدن دارید ضروری نیست که حتماً ماده غذایی خاصی را حذف کنید. در عوض غذاهایی هستند که مصرف آن‌ها …

             • پرسش و پاسخ در مورد عمل سزارین پرسش های شایع درباره عمل سزارین

              ۱۵ پرسش شایع خانم‌ها درباره عمل سزارین عمل سزارین یعنی چه؟ ‌‌عمل سزارین یعنی شکافتن شکم و ایجاد یک برش بر روی رحم زن باردار به منظور خارج کردن جنین از داخل رحم می باشد …

              • آنچه برای زنان باردار خطرناک است آنچه برای زنان باردار خطرناک است

               زنان باردار باید از این ۱۰ مورد دوری کنند   هیچ چیز برای یک مادر چشم به راه و در انتظار فرزند، مهمتر از سلامتی و ایمن بودن کودک هنوز متولد نشده اش نیست. شما …

بالا