جمعه , ۱۹ آذر , ۱۳۹۵
بیشتر ببینید

 

فقط ابولا نیست که ممکن است شما را بکشد

 

انسان‌ها از مدت‌ها قبل از اینکه گونه‌ ما به شکل امروزی تکامل یابد در حال مبارزه با ویروس‌ها بوده‌اند. در مورد برخی بیماری‌های ویروسی واکسن‌ها و داروهای ضد ویروسی به ما اجازه جلوگیری از انتشار گسترده عفونت‌ها را داده و به بهبودی افراد کمک کرده است.برای مثال ما توانستیم ویروس آبله را ریشه کن کنیم و در حال نجات دادن دنیا از سایر ویروس‌های جدید هستیم. شیوع اخیر ابولا در غرب آفریقا نشان می‌دهد ما راهی طولانی برای غلبه کردن بر ویروس‌ها در پیش داریم.الکه مالبرگر، استادیار میکروبیولوژی و متخصص ابولا از دانشگاه بوستون می‌گوید، بد‌تر از این نمی‌توانست باشد.

سویه ابولا زئیر (Ebola Zaire) که موجب همه گیری اخیر در آفریقا شده تا به حال موجب مرگ  افراد زیادی آلوده به ویروس شده است.

البته ویروس‌های دیگری هم هستند که کشندگی کمی دارند و برخی حتی کشنده نیستند. در اینجا ما ۹ ویروس مهلک را بر اساس احتمال مرگ و میر افراد در صورت ابتلا، تعداد افراد کشته شده در اثر ابتلا به ویروس و تعداد افرادی که در حال حاضر در معرض خطر بیشتر جهت ابتلا هستند، فهرست کرده‌ایم.
 
۱- ویروس ماربورگ

دانشمندان این ویروس را در سال ۱۹۶۷ زمانی که شیوع محدودی از ویروس در بین کارکنان آزمایشگاهی در آلمان که در معرض میمون‌های آلوده وارد شده از اوگاندا قرار داشتند رخ داده بود، کشف کردند.

فقط ابولا نیست که ممکن است شما را بکشد

این ویروس همانند ابولا موجب بروز تب هموراژیک می‌شود، بدین معنی که افراد آلوده به ویروس دچار تب‌های شدید و خونریزی در تمام بدن می‌شوند که می‌تواند به شوک، از کار افتادگی اندام و نهایتا مرگ منجر شود. بر طبق آمار سازمان جهانی بهداشت جهانی، نرخ مرگ و میر نخستین شیوع این ویروس۲۵درصد بود اما این میزان در شیوع سال ۱۹۹۸-۲۰۰۰ در جمهوری دموکراتیک کنگو و شیوع سال ۲۰۰۵ در آنگولا به بیش از ۸۰درصد رسید.
 
۲- ویروس ابولا

اولین شیوع ابولا در انسان‌ها در سال۱۹۷۶به طور همزمان در دو کشور سودان و کنگو رخ داد. ابولا از طریق تماس با خون یا سایر مایعات بدنی افراد آلوده یا حیوانات گسترش یافت. مالبرگر می‌گوید: « میزان کشندگی سویه‌های مختلف ابولا به صورت قابل توجهی متفاوت است. سویه‌ای از ابولا به نام ابولا رستون (Ebola Reston) حتی موجب بیماری در افراد نمی‌شود. اما به گزارش سازمان جهانی بهداشت نرخ میزان مرگ و میر برای سویه بوندی‌بوگیو (Bundibugyo) حدود پنجاه درصد و برای سویه سودان (Sudan) بیش از هفتاد و یک درصد است. شیوع فعلی ابولا از اوایل سال۲۰۱۴آغاز شد و یکی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین شیوع‌های بیماری تا به امروز بوده است.»

فقط ابولا نیست که ممکن است شما را بکشد

 
۳- ویروس هاری

با وجود اینکه عرضه واکسن‌های هاری مربوط به حیوانات خانگی که در دهه ۲۰میلادی عرضه شدند، باعث شدند تا این بیماری در کشورهای توسعه یافته امروزی تا حد زیادی نادر باشد اما هاری در برخی از کشورهای مانند هندوستان و بخش‌هایی از افریقا مشکلی جدی محسوب می‌شود.

فقط ابولا نیست که ممکن است شما را بکشد

مالبرگر می‌گوید: « این ویروس مغز را تخریب می‌کند و بیماری واقعا بدی است. ما اکنون بر علیه بیماری هاری واکسن و آنتی بادی در اختیار داریم و اکر کسی توسط حیوانی هار گازگرفته شود ما می‌توانیم او را درمان کنیم. اما اگر شما درمان نشوید به طور حتم خواهید مرد.»
 
۴- ویروس ایدز

دکتر آمش ادالجا، متخصص و سخنگوی انجمن بیماری‌های عفونی در آمریکا می‌گوید: HIV شاید مهلک‌ترین ویروس دنیای امروزی باشد. حدود ۳۶میلیون نفر از اوایل دهه۸۰ میلادی که این ویروس شناخته شده بر اثر ابتلا به آن‌جان خود را از دست داده‌اند.

فقط ابولا نیست که ممکن است شما را بکشد

دکتر ادالجا می‌گوید: «ایدز بیماری عفونی است که در حال حاضر بیشترین تلفات انسانی را به همراه داشته است. داروهای ضد ویروسی قدرتمند کنونی این امکان را برای افراد فراهم آورده تا سال‌های زیادی را باوجود ابتلا به ایدز زنده بمانند.»

اما بیماری به ویرانگری خود در بسیاری از کشورهای ضعیف و متوسط از نظر اقتصادی که بیش از ۹۵ درصد موارد جدید بیماری ایدز در آنها رخ می‌دهد، ادامه می‌دهد. به گفته سازمان جهانی بهداشت یک بیستم افراد در آفریقا مبتلا به ایدز هستند.
 
۵- ویروس آبله

در دهه۸۰میلادی سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد ویروس آبله ریشه کن شده است. اما پیش از آن انسان‌ها برای سالیان متمادی به مبارزه با این ویروس پرداخته بودند. ویروس جان یک سوم افراد آلوده به آن را می‌گرفت و افراد زنده‌مانده دچار زخمگاه‌هایی دائمی، عمیق و حتی نابینایی بودند.

فقط ابولا نیست که ممکن است شما را بکشد

میزان مرگ و میر در جمعیت‌های خارج از اروپا قبل از اینکه مهاجران ویروس را به همراه خود به آن مناطق بیاورند، به‌علت تماس کمتر با ویروس پایین بود. به عنوان مثال مورخان احتمال می‌دهند۹۰ درصد جمعیت بومی آمریکا در اثر ویروس آبله منتقل شده به‌وسیله مهاجران اروپایی به آنجا مرده‌اند. فقط در قرن بیستم آبله موجب مرگ ۳۰۰میلیون انسان شد. دکتر ادالجا می‌گوید: « این بیماری گستره وسیعی در دنیا داشت و موجب مرگ و نابینایی انسان‌هایی فراوانی شده بود و این وضعیت باعث شروع اقدامات و فعالیت‌هایی جهت مبارزه و نهایتا ریشه کن کردن این بیماری شد.»
 
۶- هانتاویروس

سندرم هانتاویروس ریوی (HPS) اولین بار در سال ۱۹۹۳در آمریکا هنگامی مورد توجه گسترده قرار گرفت که یک مرد جوان ناواجو و نامزدش در ناحیه فورکرنر آمریکا زندگی می‌کردند، چند روز پس از دچار شدن به تنگ نفس جان خود را از دست دادند. مسئولان بهداشتی هانتاویروس را از یک موش‌آهو (deer mouse) در خانه یکی از افراد آلوده به ویروس زندگی می‌کرد، جدا کردند. براساس آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا تا به حال بیش از ۶۰۰نفر در این کشور به HPS مبتلا شده‌اند و ۳۶درصد افراد در اثر ابتلا به این بیماری فوت کرده‌اند. این بیماری از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود و علت ابتلا به بیماری تماس با فضولات موش‌های آلوده است.

فقط ابولا نیست که ممکن است شما را بکشد

بر اساس یک مقاله منتشر شده ژورنال Clinical Microbiology Review در سال ۲۰۱۰، پیش از این یک سویه از هانتاویروس موجب شیوع بیماری در اوایل دهه ۵۰ میلادی در حین جنگ کره شده بود. در این شیوع بیش از ۳۰۰۰ سرباز آمریکایی آلوده شدند و۱۲درصد آنها جان خود را از دست دادند. با اینکه هنگام کشف هانتاویروس در امریکا، این بیماری برای پزشکی غربی موردی جدید محسوب می‌شد اما محققان بعد‌ها دریافتند در رسوم و سنت‌های پزشکی بومیان ناواجو بیماری مشابهی توصیف شده که با موش‌ها مرتبط است.
 
۷- ویروس آنفلونزا

به گفته سازمان جهانی بهداشت در طول یک فصل معمول آنفلوانزا بیش از۵۰۰هزار نفر در سراسر جهان در اثر ابتلا به این بیماری می‌میرند اما گاهی اوقات ظهور سویه‌های جدید آنفلونزا موجب همه‌گیری بیماری و در نتیجه گسترش سریع‌تر بیماری و افزایش نرخ مرگ و میر ناشی از آن می‌شود. مهلک‌ترین همه‌گیری آنفلونزا که از آن با نام آنفلونزای اسپانیایی یاد می‌شود در سال۱۹۱۸رخ داد، بیش۴۰درصد جمعیت دنیا را بیمار کرد و موجب مرگ حدود ۵۰ میلیون نفر شد.

فقط ابولا نیست که ممکن است شما را بکشد

مالبرگر می‌گوید: «احتمال رخ دادن شیوع آنفلونزا مشابه سال ۱۹۱۸ وجود دارد. اگر سویه جدیدی از ویروس آنفلونزا به جمعیت‌های انسانی راه پیدا کند که بتواند به راحتی بین افراد منتقل شود و بیماری شدیدی ایجاد کند، ما را با مشکلاتی بزرگی مواجه می‌سازد.»
 
۸- ویروس تب دنگی

ویروس دنگی اولین بار در دهه ۴۰ میلادی در فیلیپین و تایلند مشاهده شده و سپس در تمامی نواحی استوایی و نیمه استوایی کره زمین گسترش یافت. نزدیک به۵۰درصد جمعیت دنیا در مناطقی که تب دنگی در آن‌ها رایج و اندمیک است، زندگی می‌کنند و همزمان با گرم‌ترشدن کره زمین، ممکن است این بیماری بوسیله حشرات ناقل آن به نقاط دوردست‌تری گسترش یابد.

فقط ابولا نیست که ممکن است شما را بکشد

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت ویروس دنگی سالانه ۵۰تا۱۰۰میلیون نفر را مبتلا می‌کند. نرخ مرگ و میر ویروس دنگو پایین‌تر از سایر ویروس‌ها و حدود ۵/۲ درصد است. این ویروس می‌تواند بیماری شبیه ابولا به نام تب هموراژیک دنگی را ایجاد کند که در این شرایط میزان مرگ و میر در صورت عدم درمان حدود ۲۵ درصد است.

مالبرگر می‌گوید: «لازم است توجه بیشتری ویروس دنگی داشته باشیم، چون این ویروس خطری جدی برای ما محسوب می‌شود. در حال حاضر واکسنی بر علیه تب دنگی وجود ندارد، اما کارآزمایی‌های بالینی بزرگی بر روی یک واکسن آزمایشگاهی تولید شده بوسیله شرکت داروسازی فرانسوی سانوفی نتایج امیدوارکننده‌ای داشته است.
 
۹- روتاویروس

در حال حاضر دو واکسن برای محافظت از کودکان در برابر روتاویروس‌هایی که علت اسهال‌های شدید در کودکان و نوجوانان هستند، وجود دارد. ویروس می‌تواند به سرعت از مسیر دهانی مدفوعی منتقل شود. با این وجود کودکان در کشورهای توسعه یافته به ندرت در اثر ابتلا به روتاویروس جان خود را از دست می‌دهند. این بیماری در کشورهای در حال توسعه که درمان‌های لازم برای جبران آب از دست رفته بدن به طور گسترده در دسترس نیست، می‌تواند کشنده باشد.

فقط ابولا نیست که ممکن است شما را بکشد

سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که در سال۲۰۰۸حدود۴۵۳هزار کودک کمتر از۵ سال به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده‌اند اما کشورهایی که واکسن این ویروس را به کار برده‌اند،‌ کاهش مشخصی را در تعداد افراد بستری شده و میزان مرگ ومیر ناشی از آن گزارش کرده‌اند.

 

سلامت ایران

 
 این مطلب مفید بود ؟
1 از 52 از 53 از 54 از 55 از 5
loadingLoading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
در صورت تمایل به این موضوع نظر دهید

 • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
 • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
 • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)

در این رابطه بیشتر بخوانید
مطالب قبلی این بخش
 • سرطان سونامی سرطان در ایران

    سونامی سرطان؛ از شوخی تا واقعیت!   مرگ مرتضی پاشایی خواننده پاپ کشورمان بر اثر ابتلا به سرطان آن هم در سن ۳۰ سالگی، هشداری است برای اینکه متوجه افزایش مرگهای سرطانی در سنین …

  • بیماری آسم بیماری آسم ، چهارمین عامل مرگ ایرانیان

   بیماری آسم ، بیماری مزمن تنفسی بیماری آسم پس از بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و دیابت در رتبه چهارم علل مرگ و میر در ایران قرار دارد. حدود ۱۵ درصد از جمعیت ایران نیز مبتلا به …

   • Obesity - چاقی مفرط - وزن زیاد - چاقی بیش از حد - افزایش چربی بدن علل بروز چاقی مفرط چیست؟

    چاقی مفرط به چه معنا است ؟   چاقی یک ناهنجاری پیچیده است که در آن به چربی بدن اضافه می شود. چاقی فقط نگرانی درباره زیبایی ظاهری نیست، خطر بیماریهایی مانند عوارض قلبی و …

    • images آفت دهان : علل،علایم،درمان و پیشگیری

       آفت دهان : علل،علایم،درمان و پیشگیری   آفت دهان (Aphthous stomatitis یا  canker sores) زخم های کوچک و عمیق در دهان بوده که بعضی اوقات خوردن و آشامیدن را سخت و دردناک می کند. …

     • فشار خون بالا درباره فشار خون بالا بیشتر بدانید

      اگر کسی با فشار خون بالا می شناسید، بخوانید   میلیون‌ها خانم ممکن است در معرض فشار خون بالا باشد، بدون آنکه اطلاعی از این مسأله داشته باشند فشارخون بالا با آنکه در میان آقایان …

      • کیست های تخمدانی انواع کیست های تخمدانی

       توده های تخمدانی   وقتی بیماری با مشکل رحم به مطب متخصص زنان مراجعه می کند، پزشک برای اطمینان بیشتر سونوگرافی درخواست می کند. این ابزار تشخیصی گاه یافته هایی را به طور تصادفی می …

       • بیماری ALS بیماری ALS : علل، علائم، تشخیص و درمان

          ALS چیست؟ ALS یک اختلال عصبی دژنراتیو پیشرونده غیر قابل درمان است. به دلایلی که هنوز کشف نشده اند، سلول های عصبی مغز و نخاع که حرکت ارادی عضلات را کنترل می کنند به …

        • بی اختیاری ادرار , کاهش ادرار بی اختیاری ادرار / کاهش ادرار

         بی اختیاری و کاهش ادرار بی اختیاری ادرار , انواع بی اختیاری ادرار , عواملی که در اثر آن ها کنترل مثانه از دست می رود , علل بی اختیاری ادرار , عوارض بی اختیاری ادرار , تشخیص بی …

         • مهمترین علایم سرطان در مردان مهمترین علایم سرطان در مردان

             مهمترین علایم سرطان در مردان که نباید به آن بی توجه بود   برخی از علایم سرطان در مردان اختصاصی هستند. این علائم بخش‌های معین بدن را در برمی‌گیرند و ممکن است به طور …

          • درمان گلودرد با طب سنتی - درمان گلو درد با دورهای گیاهی بهترین روشهای درمان گلو درد در منزل

            بهترین روشهای طبیعی برای درمان گلو درد در منزل   لیموترش خواص اعجاب‌انگیزی دارد که درمان گلو درد یکی از آن‌هاست   اگر سرما خورده‌اید و گلویتان درد می‌کند و وقت دکتر رفتن ندارید یا …

           • بیماری هایی که باعث احساس خستگی می شوند بیماری هایی که باعث احساس خستگی می شوند

              ١٠ دلیل پزشکی برای احساس خستگی   بیماریهای جدی ، خصوصا آن دسته از بیماریها که با درد همراه است، باعث خستگی بیمار می شود. برخی از بیماریهای ضعیفتر هم می توانند باعث خستگی …

            • لکه های ماه گرفتگی درمان لکه های ماه گرفتگی خرافات است

             علت ایجاد دسته ای از ضایعات پوستی که به نام لکه های ماه گرفتگی در بین افراد معروفند، اختلالات ژنتیکی در شکل گیری عروق زیرپوستی است. لکه پوستی واژه ماه گرفتگی، قدمتی به طول تاریخ …

             • درمان خانگی زگیل درمان خانگی زگیل با روش های طبیعی

              درمان طبیعی و خانگی زگیل زگیل عبارت است از رشد لایه فوقانی پوست یا مخاط بعلت عفونت ویروسی می باشد‎   زگیل عبارت است از رشد لایه فوقانی پوست یا مخاط بعلت عفونت ویروسی می …

              • گوش‌ درد, درمان گوش‌ درد, عفونت گوش, ورم گوش, عفونت سینوس‌ها, جرم گوش, دلایل عفونت گوش, پوسیدگی دندان, تسکین درد گوش درمان های موثر برای گوش درد

               درمان های موثر برای گوش درد شایع‌ترین دلیل عفونت گوش، عفونت گوش میانی است. این نوع عفونت موجب ورم و آلودگی بخش‌هایی از گوش میانی می‌شود. درد مربوط به عفونت گوش میانی از گیر افتادن …