سه شنبه , ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۶

 

زلزله با تهران چه خواهد کرد؟این روزها نه زلزله قابل توجهی اتفاق افتاده و نه سالگرد وقوع یک زمین لرزه بزرگ است اما ویژگی اصلی حوادثی مانند زلزله که هرچند وقت یک بار از راه می‌رسند فراموش کردن آنهاست. ما در جام‌جم فکر کردیم بهتر است هر از چندگاهی با زنده کردن این موضوعات میزان آمادگی کشور و مردم را برای برخورد با زلزله مورد ارزیابی مجدد قرار دهیم.


دکتر مهدی زارع، دانشیار پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله می گوید: اگر بخواهیم آمادگی ستاد بحران برای وقوع پدیده ای مانند زلزله را بدقت مورد بررسی قرار دهیم یا باید این ارزیابی ها براساس عدد و رقم باشد یا باید اطلاعاتی در اختیار داشت تا بتوان اظهارنظر کرد.

برای برآورد وضع ستاد بحران در شرایط بحرانی نظیر وقوع زمین لرزه می توانیم بازه ای از صفر تا صد یعنی از هیچ تا شرایط آیده آل را در نظر بگیریم. قرار داشتن در بهترین وضع یا برخورداری از شرایط آنی و یکباره حاصل نمی شود. البته ما در شرایط هیچ هم قرار نداریم. بتدریج در این مراکز نسلی روی کار آمده است که با ادبیات این موضوع آشنایی دارد و به آن آگاه است.

با توجه به این تغییرات از سال ۱۳۸۷ سازمان مدیریت بحران کشور جایگزین ستاد حوادث غیرمترقبه شد که در عمل این سازمان نیز هنوز به همان شیوه ستادی عمل می کند که البته ایرادی هم ندارد، اما مهم ترین موضوع این است که در این سازمان ضرورت وجود نیروهای توانمند احساس می شود که باید در دفاتر بحران در بدنه همه استانداری ها به این ضرورت توجه شود.

طی سال های اخیر، سازمانی به نام سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در شهرداری شکل گرفته است. از آنجا که تهران شهر ویژه ای است و ابعاد بزرگی دارد، باید در این زمینه دیدگاه خاصی برای مدیریت بحران در چنین شهری با چنین موقعیتی وجود داشته باشد.

زارع با اشاره به فعالیت های این سازمان در سال های اخیر می گوید: این سازمان نیز با همین هدف راه اندازی شده است و اکنون بدنه کارشناسی خوبی دارد و از اتفاقات خوب در مدیریت بحران است. مشابه این سازمان در تبریز و مشهد و همچنین مرکز مشابهی با عنوان مرکز مدیریت و پیشگیری بحران قم راه اندازی شده است. بنابراین می توان گفت بخش هایی از این قطار روی ریل قرار گرفته است. اما این که در تهران چه باید کرد می توان گفت تهران و مدیریت بحران در این شهر به عزم ملی نیاز دارد. درخصوص شهر تهران نگاهی حاکمیتی مطرح است.

خسارت های زلزله تهران


بسیاری از پیامدهای مربوط به توسعه این شهر در کنترل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیست، بلکه در بروز چنین تغییراتی حاکمیت تصمیم می گیرد که این تصمیم گیری ها از جنس تصمیمات کلان توسعه ای است. سالانه ۱۱۶ هزار نفر به شهر تهران مهاجرت می کنند و مسلما شهرداری از این افراد دعوت نمی کند به تهران بیایند.

شاید گفته شود جذابیت ها موجب افزایش جمعیت ساکنان شهر تهران می شود. اگرچه جذابیت می تواند عامل مهمی باشد، اما حقیقت این است که نباید برای جلوگیری از چنین پیامدهایی دست روی دست گذاشت و هیچ جذابیتی در این شهر ایجاد نکرد. برای جلوگیری از چنین پیامدهایی باید یک نگاه حاکمیتی کلان وجود داشته باشد و مساله ایمنی شهر تهران به عنوان مساله مهمی مورد توجه قرار گیرد.

به گفته این متخصص زلزله شناسی، شهر تهران فقط به خود این شهر محدود نمی شود، بلکه محدوده وسیعی از شهر هشتگرد در غرب تهران تا شهر پردیس در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تهران را شامل می شود. جمعیت متمرکز در این محدوده حدود ۱۶٫۲ میلیون نفر است که حدود ۲۲ درصد جمعیت ایران را شامل می شود. جمعیت شب های شهر تهران حدود هشت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر است.

طبق آمار هر روز صبح جمعیت ۴٫۵ میلیون نفری از شهرهای اطراف برای کار به تهران سفر می کنند و به این ترتیب جمعیت شهر تهران در طول روز به حدود ۱۳ میلیون نفر می رسد که این جمعیت بعد از ظهرها شهر تهران را ترک می کنند.

نکته قابل توجه این که حدود دو میلیون نفر از جمعیتی که در طول روز در شهر تهران وجود دارد را جمعیت سرگردان تشکیل می دهد. این جمعیت در جای ثابتی مستقر نیستند و در بازار یا در مرکز شهر و در سطح خیابان ها تردد دارند. این جمعیت به اندازه جمعیت یک شهر است.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این که در شمال شهر تهران جمعیتی معادل ۲ تا ۲٫۲ میلیون نفر در پهنه گسل زندگی می کنند. در جنوب شهر نیز ۹۵۰ هزار نفر در معرض گسل زندگی می کنند. برآورد خوشبینانه این است که ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر نیز در بافت های فرسوده مستقر هستند. بنابراین می توان گفت حدود ۶۰ درصد جمعیت تهران در شب در معرض آسیب پذیری بالای زمین لرزه است.

در مناطق ۱۵ و ۱۶ تهران یعنی در حوالی افسریه و مشیریه که به عنوان مناطق حاشیه ای شهر تهران در نظر گرفته می شود جمعیتی معادل ۱٫۲ میلیون نفر سکونت دارد که جمعیت بالایی است بنابراین تردیدی نیست که وقوع زلزله ای در شهر تهران می تواند با پیامدهای بسیاری زیادی برای ساکنان این شهر همراه باشد.

دانشیار پژوهشگاه بین المللی زلزله در ادامه می افزاید: بر اساس برآوردها و بررسی های انجام شده، بازگشت هر زمین لرزه ای با بزرگی حدود ۷ ریشتر برای گسل شمال تهران با عدد و رقم و بر اساس تعیین سن دقیق زمین شناسی سنگ ها حدود ۳۵۰۰ سال برآورد شده است. یعنی پیش بینی می شود هر ۳۵۰۰ سال یک زمین لرزه در گسل شمال تهران اتفاق بیفتد که از آخرین باری که زلزله ای در این گسل اتفاق افتاده ۳۵۰۰ سال گذشته است.

بنابراین بازگشت زمین لرزه گسل شمال تهران دور از انتظار نیست. البته این تعیین سن ها با یک عدم قطعیت نیز همراه است که می تواند این رویداد را به تاخیر اندازد. اما خیلی دور از انتظار نیست که روی گسل شمال شهر تهران زلزله ای رخ دهد. این حرف ها به این معنی نیست که صبح فردا زمین لرزه ای در تهران رخ می دهد، اما اگر هم اتفاق افتاد، عجیب نیست.

زارع می گوید: با این امکانات و این نوع آمادگی بدون تعارف باید بگویم حتی برای حداقل ها نیز آماده نیستیم. این موضوع مساله حاکمیت ملی است. اگر تهران آسیب ببیند، یعنی ایران آسیب می بیند. شهرداری موظف است از ساخت برج های ۶ تا ۲۰ طبقه روی گسل شمال تهران جلوگیری کند که این موضوع بارها هشدار داده شده است. اما توجه به چنین مسائلی فقط مسئولیت شهرداری نیست، بلکه حاکمیت کلان کشور باید به این موضوع توجه داشته باشد.

ما از نظر آمادگی برای زلزله احتمالی تهران نه در شرایط صفر هستیم نه در شرایط صد قرار داریم و اگر بخواهیم برای آمادگی مدیریت بحران در شهر تهران نمره ای بدهیم قطعا نمره بالایی نخواهد بود اگر بخواهیم این نمره را به طور دقیق با عدد و رقم مشخص کنیم باید برآوردی از همه شرایط داشته باشیم. ما هنوز با حداقل های مورد نیاز کشور خیلی فاصله داریم. کشور ما در معرض ریسک مداوم است و به فرهنگ ریسک نیاز داریم. در کشورهای آسیب پذیر در این زمینه کارهای زیادی انجام شده است.

ما فرهنگ ریسک را شروع کرده ایم. کارها و اقداماتی مانند برگزاری مانور یا اطلاع رسانی به مردم از طریق رسانه ها و همچنین توجه به تحقیقاتی که در این زمینه انجام می شود نشان دهنده این است که نسبت به هیچ، یک گام جلوتر هستیم. گرچه در مقایسه با بسیاری از کشور ها و حتی کشورهای در حال توسعه باید در سال های اخیر چند اقدام مهم انجام می دادیم که انجام نداده ایم. بنابراین بدیهی است برای مدیریت بحران نمره قبولی نمی گیریم.

پیش بینی راهکار قطعی نیست

در کشور ما آمادگی فرهنگی و اجتماعی لازم برای اعلام همگانی زلزله ای که رخداد آن پیش بینی شده، وجود ندارد. در سطح دنیا ژاپن تنها کشوری است که پیش بینی وقوع زلزله را به طور همگانی اعلام می کند. سامانه ای به نام J Alert در این کشور راه اندازی شده که برای راه اندازی این سامانه سال ۲۰۰۰ میلادی نخستین قدم ها برداشته شد و در نهایت پس از هفت سال این سامانه به یک جمع بندی رسید و اعلام همگانی زمین لرزه احتمالی آغاز شد.

این سامانه برای همه خروجی ها اعم از رسانه ای یعنی رادیو و تلویزیون و همچنین اینترنت و پیامک زلزله و سونامی را اعلام می کند. از یک سو در شرق آسیا مردم اطاعت پذیری بالایی دارند و از سوی دیگر کار اجتماعی بزرگی برای تامین مقدمات این کار در ژاپن انجام شده است.

اگر اکنون اعلام شود تا ساعاتی دیگر در شهر تهران یا هر شهر دیگری در ایران زلزله ای اتفاق می افتد در شهر هرج و مرج ایجاد می شود و به عبارت دیگر شهر به هم ریخته و زندگی عادی مردم مختل می شود. ممکن است وقوع زلزله ای فقط صد نفر کشته داشته باشد، اما اعلام هشدار از وقوع چنین زلزله ای موجب مرگ ده هزار نفر از ساکنان این شهر شود. در چنین شرایطی اگر این رخداد لرزه ای اعلام نشود، بهتر است.این مطلب مفید بود ؟
1 از 52 از 53 از 54 از 55 از 5
Loading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:نظر یا پرسش خود را بیان کنید

 • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
 • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
 • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)

بیشتر ببینید
در این رابطه بیشتر بخوانید
مطالب قبلی این بخش
 • مهمترین عناوین روزنامه های ۹۳/۰۶/۰۵

    مهمترین عناوین روزنامه های صبح امروز به شرح زیر است که در ادامه خواهید خواند.   *وطن امروز – فتوای مد‌‌برانه آیت‌الله مکارم شیرازی د‌رباره اقد‌امات اخیر وزارت ارتباطات: استقراض توسعه ارتباطی ممنوع! – …

 • انفجار عجیب خودروی تندر ۹۰

  انفجار عجیب خودروی تندر ۹۰ به دنبال تماس ساکنین یک ساختمان ۵ طبقه، ۲۰ واحدی با سازمان آتش نشانی تهران و اطلاع رسانی این حادثه، ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران بی درنگ زنگ ایستگاه ۳۶ …

 • مهمترین عناوین روزنامه های ۹۳/۰۵/۳۰

    روزنامه های صبح امروز عناوین مهم خود را بیشتر به شرح زیر آمده کرده اند که در ادامه خواهید خواند. *وطن امروز – روحانی با عدم حضور در جلسه استیضاح برای فرجی‌دانا مایه نگذاشت …

 • سفر به روسیه بدون ویزا سفر به روسیه بدون ویزا برای ایرانی ها + جزئیات

  سفر به روسیه بدون ویزا : مسکو امروز ( دوشنبه ) فهرستی از هفده کشور آسیایی و یک کشور آمریکایی را اعلام کرد که اتباع آن بدون روادید می توانند وارد روسیه شوند. اتباع ایران …

 • چهره های سرشناس رد صلاحیت شده در انتخابات چهره های سرشناس رد صلاحیت شده در انتخابات

  چهره های سرشناس رد صلاحیت شده در انتخابات طبق اعلام ستاد انتخابات کشور تنها شش نفر از چهره‌های سرشناس سیاسی صلاحیت‌شان برای رقابت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تایید شد.   طبق اعلام ستاد …

 • تصاویر کشتار بی‌ رحمانه کودکان مظلوم فلسطینی ۱۸+

  تصاویر هولناکی از کشتار بی‌ رحمانه کودکان مظلوم فلسطینی در چهارمین روز پیاپی حملات وحشیانه به غزه رژیم صهیونیستی از آغاز حملات وحشیانه به غزه، تا کنون ۷۲ کودک فلسطینی را به شهادت رسانده است. …

 • یخچال معلق و عجیب u-bubble

  یخچال u-bubble طراحی شده توسط چنگین ژانگ   یخچال های مختلفی را طراحان در طول سال های اخیر طراحی کرده اند اما این بار یک طرح بسیار عجیب ارائه شده است. این یخچال توسط یک …

 • سهام عدالت با پرداخت بدهی سهامداران آزاد می شود

      آزادسازی “سهام عدالت” با پرداخت بدهی سهامداران ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، درباره آزادسازی سهام عدالت گفت: درباره آزادسازی سهام عدالت با توجه …

 • مهمترین عناوین روزنامه های ۹۳/۰۸/۰۱

  مهمترین عناوین روزنامه های صبح امروز به شرح زیر است که در ادامه خواهید خواند.   *وطن امروز – حسن روحانی در زنجان: کربلا درس مذاکره است! – پیکر آیت‌الله مهدوی‌کنی از دانشگاه تهران تشییع …

 • کاربران ایرانی در موتورهای جستجو دنبال چه می گردند

  بیشترین سوالات کاربران ایرانی از موتورهای جستجو   سنجش ذائقه کاربران ایرانی در محیط وب برمبنای جستجوی کاربران در موتورهای جستجو، نشان می‌دهد که ۷۵ درصد کاربران ایرانی در وب، مستندات متنی را جستجو می‌کنند …

 • مهمترین عناوین روزنامه های ۹۳/۰۸/۲۲

  مهمترین عناوین روزنامه های صبح امروز به شرح زیر است که در ادامه خواهید خواند.   *وطن امروز – معاون‌ برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو: آب و برق گران می‌شود اما با شیب ملایم …

 • مهمترین عناوین روزنامه های ۹۳/۰۵/۲۸

  مهمترین عناوین روزنامه های ۹۳/۰۵/۲۸     روزنامه های صبح امروز عناوین مهم خود را بیشتر به شرح زیر آمده کرده اند که در ادامه خواهید خواند.   *وطن امروز – افشای پشت‌پرده لیست جعلی …

 • مهمترین عناوین روزنامه های ۹۳/۰۵/۱۶

  مهمترین عناوین روزنامه های ۹۳/۰۵/۱۶ روزنامه های صبح امروز عناوین مهم خود را بیشتر به شرح زیر آمده کرده اند که در ادامه خواهید خواند. *وطن امروز – طرح جدید سایبری وزارت ارتباطات بی‌ برنامگی …

 • وام مسکن 70 میلیون تومانی وام مسکن / جزئیات وام ۷۰ میلیون تومانی خرید مسکن

  وام مسکن ۷۰ میلوین تومانی      به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ابوالقاسم رحیمی انارکی در جمع خبرنگاران با بیان این که پرداخت تسهیلات ۶۰ میلیونی خرید مسکن از محل اوراق از دی ماه …